Kāzas – tātad ziedi. Visbiežāk vesela ziedu jūra! Līgavas pušķis - visskaistākais un visgaidītākais -  ir kāzu ceremonijas uzticīgs pavadonis. Un, ja klausot tradīcijai, līgava met pušķi savu neprecēto draudzeņu pulciņā, tā, kurai palaimējas to noķert, var būt droša – kāzas nav aiz kalniem.

Reiz agri no rīta kādā no Rīgas ziedu veikaliem ieskrējis aizelsies puisis un paziņojis, ka viņam vajadzīgs pušķis līgavai, bet kāzas ir...pēc stundas. Tiesa, šādu ,,karsto puišu” nav īpaši daudz, jo pašu galveno kāzu buķeti tik trauksmainā režīmā gatavot nav īpaši prātīgi.

Kāzas – tātad ziedi. Līgavas pušķis - visskaistākais un visgaidītākais

Kā, kur un kad labāk līgavas pušķi pasūtīt? 

Vislabāk, protams, to darīt profesionālā floristikas salonā. Pēc tradīcijas to pienāktos darīt līgavainim, bet līgavas parasti ņem ciešu dalību šajā procesā, tādējādi atvieglojot floristu darbu. Viena lieta – mēģināt no līgavaiņa izdibināt, kāda kleita būs mugurā līgavai, kādi ziedi viņai labāk patīk, vai viņa ir gara auguma vai mazāk slaida. Pavisam cita – redzēt līgavu savām acīm un tikai noskaidrot tērpa nianses. Princeškleitai ar kuplu svārku daļu labāk piestāvēs neliels, apaļš pušķis, bet slaidai līgavai pieguļošā tērpā labāk izvēlēties nokarenu ziedu kārtojumu.

Pušķi ieteicams pasūtīt pusotru vai divas nedēļas pirms kāzām. Tas ļaus floristiem sagādāt visus nepieciešamos ziedus un materiālus. Ērti ir pasūtīt visu komplektu uzreiz – gan līgavas pušķi, gan piespraudi līgavainim , ja nepieciešams, arī vedējiem vai pārējiem viesiem. Tad visi rotājumi būs stilistiski vienoti.

Ieteicams uzreiz rūpīgi izpētīt katrā salonā esošo katalogu un noskaidrot iespējamās izmaksas. Atkarībā no gadalaika, cenas var būt stipri atšķirīgas.Vasarā ziedu dažādības dēļ cenas var negaidīti iepriecināt.   

Kāzas – tātad ziedi. Līgavas pušķis - visskaistākais un visgaidītākais

Kāzu pušķu veidi

Izplatītākie ir klasiskās apaļās formas līgavas pušķi XIX gadsimta pirmās puses bīdermeijera stilā. Visbiežāk tādus gatavo no dažādu nokrāsu rožu ziediem, kurus iestiprina plastmasas turētājā ar zaļo oāzes masu. Turētāju var aizvietot stingrs pamata zieds ar kātu, pie kura stiprina pārējos.

Pušķim, kura forma atgādina ūdenskritumu, izvēlas ziedus ar gariem kātiem un vijīgus zaļumus. Tāda pušķa garums var sasniegt metru, un līgavai  to nākas turēt ar abām rokām mazliet zemāk par jostasvietas līmeni.

Pušķis var sastāvēt arī no līgavas mīļāko ziedu groziņa.

Pilienveida pušķa gatavošanai nepieciešams lokveida karkass, kuru apdarina ar ziediem.

Stingra, gara ziedu buķete bija izplatīta XX gadsimta 20-os gados. To apsēja ar platu lentu un nesa, atbalstītu elkoņa locītavā.

Ar ziediem var apvīt jebkuru nepieciešamo formu, izveidojot buķeti uz pagarināta kāta, ko tura rokā.

Ir iespējams izgatavot pušķi uzroča -mufes veidā. Reizēm kāzu kleitā pat ir iestrādāta īpaša cilpa, kurā iestiprināt šādu pušķi, ja nepieciešams uz brīdi atbrīvot rokas.

Līgavas pušķus papildina ar lentu rotājumiem, spalvām, dekoratīvām lapām. Svarīgi ir nepārcensties dekoratīvo materiālu izvēlē, lai pušķis neaizēnotu pašu līgavu. Floristu prasmes virsotne ir unikāli individuāla dizaina pušķi, kas gatavoti konkrētai līgavai un tērpam.

Kāzas – tātad ziedi. Līgavas pušķis - visskaistākais un visgaidītākais

Ko izvēlas rīdzinieces

Kāzu pušķi dažādās zemēs tradicionāli ir atšķirīgi – pazīstam amerikāņu, angļu, franču stilu. Francūži, piemēram, nekad neliks kāzu pušķī krizantēmu ziedus – tiem viņu valstī ir sēru ziedu statuss. Zviedru pušķos nebūs neļķu, bet var tikt izmantotas izplūkātas neļķu ziedlapas, veidojot nenosakāmu ziedu kompozīciju.

Rozes joprojām ir izplatītākie līgavu ziedi.  Kā liecina Rīgas floristu novērojumi, tikai 2 līgavas no10 saviem pušķiem neizvēlas rožu ziedus.. Tiesa, visbiežāk tie ir kombinēti ar citiem ziediem. Šeit noteicošā ir mentalitāte – novērots, ka krievu līgavām patīk frēzijas, bet latvietes dod priekšroku puķuzirnīšiem (kuri simbolizē dižciltīgu cēlumu). Līgavas droši var izvēlēties savus mīļākos ziedus, jo katru, pat visātrāk vīstošo ziedu iespējams īpaši apstrādāt, lai tā izturību palielinātu, un līgavas pušķis savu pavēlnieci priecētu ilgi.

Kāzas – tātad ziedi. Līgavas pušķis - visskaistākais un visgaidītākais

Mūsdienu tendences

Īpaši krasi virzienu pavērsieni pašlaik nav novēroti. Līgavas vairāk uzticas savām vēlmēm un gaumei, pasūtot pušķi savai goda dienai. Jaunas līgavas visbiežāk izvēlas gaišus pasteļtoņu pušķus, nobriedušākas sievietes atļaujas arī piesātinātus toņus un vairāk zaļumu.

Pagājušajā gadā pieprasīta kļuva gaišzilā krāsa un buķetes ar ziliem papildinājumiem, kas simbolizē jūru un tās motīvus.

Nereti līgavas visas savas rotas izvēlas, gatavotas no ziediem – gan diadēmu, gan kaklarotu un pat kājas apsēju. Ir gatavotas arī ziedu lentas pār krūtīm, boa, somiņas, apmetņi un pat lietussargi. 

Dalīties: