Līgavainis sen vairs netiek uztverts tikai kā savas iemīļotās pavadonis. Ģērbšanās stils jūtami mainās – pelēku ēnu atgādinošo tradicionālo līgavaiņu ietērpa vietu pārliecinoši ieņem trīsdaļīgs elegants uzvalks, smokings un pat fraka. Drosmīgākie žaketes vietā izvēlas modernu raupja auduma mēteli. Tāda vai citāda tērpa iegāde problēmas nesagādā, turpretī aksesuāru izvēle prasa īpaši rūpīgu attieksmi.

Aksesuāri - šie it kā nemanāmie sīkumi spēj veidot to, ko saucam par cilvēka imidžu. Maza, bet neveiksmīgi izvēlēta detaļa par gaumi un finansiālajām iespējām var pateikt pat vairāk kā uzvalks, apavi un frizūra. Vīriešiem šajā ziņā ir paveicies- jau tā aksesuāru skaits viņu dzīvē ir krietni mazāks nekā sievietēm, un kāzu tērpā jau nu īpaši. Neņems taču līgavainis uz kāzu ceremoniju vizītkaršu bloku, dienasgrāmatu, pildspalvu un citas ikdienā nozīmīgas lietas. Varbūt pat pulkstenis un naudas maks šajā dienā būs lieks - laimīgie stundas neskaita! Bet kaklasaite, zieds žaketes atlokā, aproču pogas un kaklasaites saspraude- tās būs kāzu dienas redzamākās aktualitātes.

 

 Bija laiks, kad tai nebija nosaukuma

 Kādreiz romiešu leģionāriem iepatikās nēsāt ap kaklu sasietus lakatiņus. Vēlāk tos nosauca par kaklasaitēm. Mūsdienās bez šī aksesuāra kāzās ierasties vīriešiem skaitās nepieklājīgi. Kaklasaite ir vīrieša gaumes visspilgtākā raksturotāja. Svinīgiem gadījumiem kaklasaite būs izgatavota no zīda. Nekad nekļūdīsieties, ja izvēlēsieties kaklasaiti uzvalka tonī, nedaudz gaišāku vai tumšāku – izskatīsies nevainojami. Melnu kaklasaiti vai tauriņu uzliek, dodoties uz īpaši svinīgām oficiālām ceremonijām. Ja kaklasaites vietā kāzu ceremonijai esat izvēlējies šalli vai lakatu, sasietu mezglā vai brīvi stāvošu, ņemiet vērā,  ka vestes izgriezumam jābūt seklam, lai neļautu kakla rotai izslīdēt no tērpa.  Etiķete prasa kāzu viesiem ierasties tradicionālajās kaklasaitēs, kaklautu, šaļļu un lakatu izvēli atstājot līgavaiņa un vedējtēva ziņā.

 Kaklasaišu veidi ir daudz un dažādi:

Tauriņš- lenta, sasieta mazā mezglā ar pagarinātiem šauriem ,,spārniņiem,,.
Bant - dažādos veidos (no senā lakata līdz ,,Lavaljē,, un ,,Batterflay,,) ap apkakli sasiets kaklauts.
Bola Ta i –ar greznu metāla piespraudi sastiprināta šaura ādas lentīte.
Plastrons - ,,dižciltīgs” zīda kaklauts, kas nosedz visu krūtežu. To nesien, bet piestiprina pie krekla ar īpašu saspraudi. Plastrona pirmsākumi rodami jau 12. gadsimta franču augstākās sabiedrības vīriešu tērpos. Mūsdienās par plastronu dēvē ļoti platu kaklasaiti, kura pilnībā nosedz kreklu vestes izgriezumā. Plastrons ir angļu eskota ,,dvīņu brālis”.
Regats- gara kaklasaite ar diviem nokareniem galiem. Mūsdienu kaklasaites iesākums. Angļi šādu kaklasaiti dēvē ,,four-in-hand” (,,četri rokā”) - tas tādēļ, ka tā stipri vien atgādina četru zirgu pajūga grožus.
Eskots- cēla zīda kaklasaite. Franču plastrona angliskā līdziniece. Tā sakrustotos platos galus visbiežāk uz krūtīm sasprauž ar atbilstošu spraužamadatu.

Aproču pogas atkal modē

Aproču pogām jābūt vienotā stilā ar kaklasaites saspraudi. Tās ne tikai pievērš uzmanību valkātāja stila izjūtai, bet arī liecina par viņa gatavību tērēt naudu izskatam. Izvēloties aproču pogas, jāņem vērā citu juvelierizstrādājumu klātbūtne apģērbā. Pulkstenim ( kaut arī tas būtu tērauda, nevis cēlmetāla), gredzenam un aproču pogām jārada vienota veseluma iespaids.

Kaklasaites saspraude

Tai jābūt neuzkrītošai, ne pārāk greznai. Arvien populārākas kļūst kaklasaišu piespraudes (,,brošas’’), bet arī iecienītā saspraude var būt pamanāms māksliniecisks izstrādājums. Parasti saspraudi nostiprina krūšu vidusdaļā.

Kaklasaites spraužamadata

Aksesuārs, kuru lieto, saspraužot uz krūtīm sakrustotus plastrona jeb eskota galus.

Zieds pogcaurumā

Obligāta līgavaiņa un arī vedējtēva žaketes atloka rota. Ja atlokā nav pogcauruma, kurā ziedu vai pušķi iestiprināt, to izdara ar saspraužamadatas palīdzību. Šim rotājumam jābūt saskaņotam ar līgavas buķeti gan ziedu izvēlē, gan krāsu gammā. Līgavaiņa rota var nebūt tikai zieds vai ziedu pušķītis, to var veidot kā māksliniecisku kompozīciju – ar zariņiem, odziņām, pērlītēm, spalviņām - cik un ko fantāzija atļauj.

Kāda kaklasaite, tāds vīrietis. Mazliet nenopietni par nopietno.

  • Ja līgavainis kāzu tērpā devis priekšroku kaklasaitei ar sīku kuponveida rakstu, viņš būs uzticams partneris gan dzīvē, gan laulībā un darbā. Optimists un jebkuras sabiedrības dvēsele.
  • Ja iecerētais izvēlējies kaklautu ar gareniskām vai krusteniskām svītrām- finanšu jomā viņam veicas. Turklāt gandrīz vienmēr! Šis vīrietis būs uzticīgs un gādīgs vīrs, tiesa, nedaudz apnicīgs, bet ģimenes dzīvē daudz labāks par ,,princi baltā zirgā”.
  • Līgavainim pieticis drosmes izvēlēties košu, krāsainu kaklasaiti? Lai tas dara topošo sievu uzmanīgu! Visticamāk, viņa mīlestībai nav robežu, un mīļotajai nāksies to dalīt ar divām, trim vai pat piecām sāncensēm. Toties garlaicīgi nebūs nekad!

Dalīties: