Ievērojot tradīcijas, liela loma kāzu norisē tiek atvēlēta lieciniekiem. Viņi gluži kā ēnas svinību laikā ir līdzās, palīdzot uzņemt, izklaidēt un aizvadīt kāzu viesus. Dažādām tautām kāzu norises ieražas atšķiras. Iepazīsimies ar vienu no tādām – ja liecinieku pienākumus izpilda līgavas draudzene un līgavaiņa draugs.

Līgavas draudzene – atbildīgs pienākums.

Parasti līgava izvēlas liecinieci no savu neprecēto draudzeņu pulka, ne tik daudz vadoties pēc viņas sociālā statusa, kā pēc pārliecības, ka viņai var uzticēties un pilnībā dalīties ar viņu visās savās rūpēs. Parasti nākamā lieciniece ir pirmā, kas uzzina par gaidāmajām kāzām, dod padomus, iegādājoties tērpu un aksesuārus. Vienlaicīgi viņai ir jāparūpējas par savu tērpu, kas jādara ievērojot zelta vidusceļu – izskatīties apburoši, bet neaizēnot līgavas daiļumu. Ideāla līgavas draudzene palīdzēs saskaņot visa ,,galvenā četrinieka” -jaunā pāra un liecinieku tērpus, lai tie izskatītos vienoti un harmoniski. Kāzu dienā līgavas mājā pirmā ierodas nākamā lieciniece, lai palīdzētu līgavai saposties. Tad tiek sagaidīts liecinieks, kas atved līgavaini. Līgavas māsa vada līgavas izpirkšanu, tad izrotā kāzu mašīnu. Laulību reģistrācijā, jaunlaulāto pastaigas un mielasta laikā līgavas draudzenei jāseko, lai līgava izskatītos nevainojami un justos brīvi. Tēlaini izsakoties, viņai jābūt kā līgavas acīm, ausīm un rokām.

            Pēc laulību noslēgšanas lieciniece pirmā ar savu parakstu apliecina ieraksta patiesumu laulību reģistrācijas grāmatā. Sākoties jaunlaulāto apsveikšanai, liecinieces apsveikums ir nākamais pēc vecāku sveicieniem. Lieciniece palīdz saņemt pārējo apsveicēju dāvātos ziedus.

Līgavaiņa draugs – atbildīgais par jautrību.

Līgavaiņa draugs – nākamais liecinieks savu piemērotību sev uzticēto pienākumu izpildei var pārbaudīt līgavaiņa pirmskāzu ballītē.

Tā jāorganizē aizrautīgi un oriģināli, lai līgavainim vēl ilgi būtu ko atcerēties. Galvenais – jautrību klāsts jāsamēro ar izlietotā alkohola daudzumu – līgavainis jāpasargā no nepatīkamām pēcsvētku izjūtām. Ja tas nākamajam lieciniekam izdodas, tad ar kāzu norisi arī viss būs kārtībā. Novadīt pasākumu interesanti, turklāt viesiem pārāk neapreibinoties, izdosies tikai nesavtīgam, atbildīgam, jautram un azartiskam cilvēkam. Tāpēc apdomīgākie līgavaiņi par liecinieku izvēlas nevis vienkārši kādu no saviem jaunajiem, neprecētajiem draugiem, bet pirmkārt to draugu, kam piemīt visas iepriekšminētās īpašības.

             Līgavaiņa draugam iepriekš jāsagatavojas līgavas izpirkšanai. Viņam ne tikai jāspēj godam pārstāvēt līgavaiņa intereses, jāprot enerģiski tirgoties, bet arī jānodrošinās ar zināmu naudas summu, dažām šampanieša, vīna vai degvīna pudelēm, saldumiem un nelielām dāvanām vai suvenīriem. Var noderēt arī ziedu pušķis, ar ko iekarot līgavas draudzenes labvēlību.

Kad līgavas tika pirktas un zagtas.

Kā dziesmai ir vārdi, tā vēsturei - fakti. Senlaikos līgavas mēdza pirkt kā preci, par viņu solot, piemēram, no vienas līdz pat divdesmit aitām vai govīm

Kāds no senajiem likumiem skanēja šādi: ,,Ja cilvēks apņēmis sievu un nav ar viņu slēdzis līgumu, tad šī sieviete nav viņa sieva”.

Rakstvedis pie pilsētas vārtiem sastādīja laulību kontraktus, rakstīja tos uz māla plāksnēm, kuras pēc tam tika apdedzinātas un glabātas. Katram gadījumam. Šos laulību līgumus bija jāparaksta diviem lieciniekiem. No šejienes – tradīcija par divu liecinieku klātbūtni kāzās.

Bija sendienās atzīta arī līgavas zagšana. Līgavu nācās izpirkt. Šo rituālu turpina ,,izspēlēt” gandrīz katrās kāzās. Vienīgais mierinājums – mūsdienu liecinieki nav ne juridiski, ne materiāli atbildīgi par jauno pāri, viņu ziņā tikai morālais pārdzīvojums vai gandarījums.

             Sieva senlaikos bija nevis vienkārši prece, bet visvērtīgākā, tā, par kuru tika dotas garantijas. Mūsu ēras 135. gadā kādā alā pie Nāves jūras esot atrasts laulību līgums, kura teksts skanējis šādi: ,,Tu kļūsti mana sieva, bet es – tavs dzīvesbiedrs.... Ja es tevi pametīšu, tad man tev būs jāatdod tavs pūrs 200 dināru apmērā”. Šim tekstam sekojuši vīra un liecinieku paraksti. 

Dalīties: